Mis on liikluskindlustus?
- Liikluskindlustusega hüvitatakse kahju, mis on tekitatud Sinu sõidukiga teistele isikutele ja nende varale.
- Liikluskindlustus on kohustuslik kindlustus, mis peab olema kõigil Eestis registreeritud sõidukitel, mida kasutatakse liikluses.
- Alates 01.12.2024 peab liikluskindlustus olema ka neil mootori jõul liikuvatel registreerimata sõidukitel (kergliikuritel), mis kaaluvad rohkem kui 25 kg ja mille valmistajakiirus on vahemikus 14–25 km. Sellised sõidukid on näiteks maastikusõidukid (nt lumesaanid, ATV-d) ja ka elektritõukerattad, mis vastavad eespool kirjeldatud kiiruse ja massi reeglitele.
- Liikluskindlustust reguleerib liikluskindlustuse seadus.
- Liikluskindlustuse kehtivuse kontrolli saad teha Eesti Liikluskindlustuse Fondi kodulehel
Kus liikluskindlustus kehtib?
Kehtib Eestis, Euroopa Majanduspiirkonna (sealhulgas Euroopa Liidu) riikides ja Šveitsis.
Kehtib ka väljaspool Euroopa Majanduspiirkonda asuvates riikides, kuhu on kohustuslik võtta kaasa roheline kaart. Need riigid on Albaania, Andorra, Aserbaidžaan, Bosnia ja Hertsegoviina, Makedoonia, Maroko, Moldova, Montenegro, Suurbritannia, Serbia, Tuneesia, Türgi.
Roheline kaart väljastatakse tavapoliisi kehtivuse ajaks tasuta.
Liikluskindlustuse makse suurus sõltub järgnevast:
- sõiduki liik ning sõiduki kasutamise otstarve – nt sõiduauto, mootorratas, veoauto (madalamate baasmaksetega on traktorid, mootorrattad ja haagised, kõrgematega on taksod ja veoautod, millega veetakse ohtlikke veoseid);
- sõiduki kasutamise peamine piirkond – aluseks on sõiduki registreerimistunnistusele kantud omaniku või vastutava kasutaja (kui see on määratud) aadress;
- sõiduki tehnilised omadused – mootori võimsus (kW), veoautodel ja haagistel registrimass ning bussidel kohtade arv (mida väiksem on sõiduki mootori võimsus, registrimass või bussi kohtade arv, seda odavam on kindlustamine);
- omaniku või vastutava kasutaja liikluskahjudeta aastate arvust tulenev soodustus ehk boonusklass (mida kauem oled liigelnud kahjudeta, sest suurem on soodustus).
Mis saab, kui poliis hakkab lõppema?
Enne poliisi lõppu saadame e-postiga Sulle pakkumus-arve uueks perioodiks. Jätkamiseks piisab arve maksmisest või kui soovid, saad uue poliisi ise Poliis.ee lehel vormistada.
Sõiduki müük ja liikluskindlustuse leping
Liikluskindlustuse seaduse kohaselt läheb leping üle uuele omanikule. Sõiduki ümberregistreerimise järel peab uus omanik esimesel võimalusel kindlustuslepingu ümber tegema oma nimele.
Kuidas teha liikluskindlustus kergliikurile?
- Veendu Eesti Liikluskindlustuse Fondi lehel, kas pead oma kergliikuriga (elektritõukeratta, tasakaaluliikuri või pisimopeediga) sõitmiseks sõlmima liikluskindlustus.
- Kui selgub, et jah, pead tegema kergliikurile liikluskindlustuse, võta meiega ühendust telefonil +372 777 1543 või kirjuta info@poliis.ee.
Liikluskindlustuse lepingu sõlmimiseks saada meile:
- kergliikuri omaniku nimi ja isikukood
- sõiduki unikaalne seerianumber
- sõiduki mark/mudel
Sõlmime liikluskindlustuse, kui su sõidukil on vastavalt liikluskindlustuse seadusele kindlustuskohustus.
HEA TEADA
- Elektritõukerattale või muule kergliikurile liikluskindlustuse tegemiseks saada meile info@poliis.ee:
- kergliikuri omaniku nimi ja isikukood;
- sõiduki unikaalne seerianumber;
- sõiduki mark/mudel. - Rohelise kaardi tellimiseks saada meile avaldus
- Lepingu lõppedes saadame sulle pakkumus-arve uueks perioodiks
Tutvu toote infoga:
Liikluskindlustuse teabedokument
Sõidukite taastusremondi põhimõtted Ifi koostööpartnerite juures